Тақырыбы: Ойнаймыз, дамимыз
Мақсатты топ: 5–6 жастағы балалар (мектепалды даярлық тобы)
Сабақ ұзақтығы: 30–35 минут
Сабақтың мақсаты:
Балалардың қарым-қатынас дағдыларын, қиялын, эмоциялық сезімталдығынжәне топта жұмыс істеу қабілетін дамыту.
Сабақтың барысы:
1. Сәлемдесу және бейімделу
Ойын: «Ерекше амандасу»
Психолог балаларға ерекше тәсілмен амандасуды ұсынады: шынтақпен, арқамен, алақанмен, робот сияқты, қоян сияқты және т.б.
Мақсаты: уайымды азайту, қарым-қатынас орнату.
2. Негізгі бөлім
Ойын 1: «Сиқырлы қалташық» (сезіну + сөйлеуді дамыту)
Психолог балаларға қалташық ішіндегі заттарды сипап тануды ұсынады. Әрбала затты сипап сипаттайды және оның не екенін болжайды.
Мақсаты: тактильді қабылдауды және сөйлеуді дамыту.
Ойын 2: «Көңіл-күйді жеткіз» (эмоциялық интеллект)
Психолог балаларға эмоция бейнеленген карточкаларды көрсетеді (қуаныш, мұң, ашу, таңғалу).
Балалар кезекпен эмоцияны көрсетеді, ал басқалары оны табуға тырысады.
Мақсаты: эмоцияны тану және оны білдіруді үйрену.
Ойын 3: «Достық үйін сал» (топпен жұмыс)
Балалар кубиктер немесе конструктор арқылы «достық үйін» салады. Әр балағатапсырма беріледі (мысалы, бір кубик қою, бір жақсы іс айту).
Мақсаты: балаларды біріктіру, мейірімділік пен өзара түсіністікті дамыту.
3. Қорытынды бөлім
Қоштасу рәсімі: «Жеті түсті гүл»Балалар гүлдің бір жапырағын алып, достарына тілек немесе жақсы сөз айтады.
Мақсаты: жағымды көңіл-күй қалыптастыру, эмоционалды түрде сәтті аяқтау.
Қажетті құралдар:
Қалташық ішіндегі түрлі заттар
Эмоция карточкалары
Кубиктер немесе конструктор