Тақырып бойынша ата-аналар жиналысы: «Отбасы – мемлекеттің тірегі»

Мектептің педагог-психологы сөзі

Мақсаты: Отбасының рөлін және оның бала өміріндегі маңызын арттыру.

Құрал-жабдықтар: ноутбук, ата-ана санына арналған сауалнамалар, қаламсаптар

Жиналысқа қатысушылар: сынып жетекшілері, оқушылардың ата-аналары немесе оларды алмастыратын тұлғалар.

1. «Менің Қазақстаным» бейнеролигін көру
  • : Құрметті ата-аналар! Бүгінгі кездесуді қарапайым сұрақтардан бастағым келеді:

- «ОТБАСЫ» сөзі сізде қандай ассоциацияларды тудырады?

(махаббат, үй, балалар, адалдық...)

-- «МЕМЛЕКЕТТІК» сөзі сізде қандай ассоциацияларды тудырады? (ел, басшы, президент, құқықтар, міндеттер, адамдар)

- Олардың қандай ортақтығы бар? (Елде және отбасында бас, ортақ мүлік, құқықтар мен міндеттер бар.)

15 мамыр бүкіл әлемде Халықаралық отбасы күні ретінде тойланады.

Сіздерді мектебіміздің қабырғасында көргенімізге қуаныштымыз. Ал бүгінгі сіздермен кездесуіміз осындай тамаша мереке – Отбасы күнімен тұспа-тұс келіп отыр.Ал кездесуіміздің тақырыбы: «Отбасы – мемлекеттің тірегі».

Сіздерге шын жүректен отбасылық амандық, бақыт, балалардың мықты және сау болып өсуіне, отбасында тыныштық пен жылулық тілеймін.

?? Сонымен ОТБАСЫ дегеніміз не?

Құрметті ата-аналар, осы сауалнаманың сұрақтарын қарастырыңыз. Сұрақтарға жауап беру арқылы сіз біздің бірлескен жұмысымызға дайын болдыңыз.

Практикалық жұмыс.

Ата-аналар сауалнамаға жауап береді

• : құрметті ата-аналар, сұрақтарға берген жауаптарыңызға сүйене отырып, қорытындылап, сұраққа жауап берейік – сіз үшін отбасы деген не? , сауалнамадағы жауаптарыңызды пайдаланыңыз.
  • 5-6 сынып оқушылары арасында «Менің отбасым» тақырыбында сауалнама жүргізілді. Сіздің балаларыңыз не деді (нәтижелерін айту)

---Балаларыңыздың ОТБАСЫ туралы ойларын айтқым келеді

Оқушыларға арналған сауалнама

1.Отбасы сіз үшін нені білдіреді?

Отбасы - бұл отбасы, сіз жақсы көретін адамдар

Мен үшін ең бастысы отбасы

Отбасы - жақын адамдар

Отбасы - сені сүйе алатын, сені жақсы көретін, бағалайтын адамдар

Отбасы – бір-бірін қолдайтын адамдар

Отбасы-бақыт, тірек, махаббат, туыстар

Отбасы – шағын мемлекет

Отбасы – ана, әке, ағалар, әпкелер

Отбасы – 7 адамның Отаны

Отбасы - ең қымбат нәрсе - ол МАҚТАНЫШ

1.

Иә - 80%

Өте емес - 10%

3. Сіздің ойыңызша қандай отбасын бақытты деп атауға болады?

-Бір-бірін құрметтейтін, бағалайтын, жақсы көретін жерде-

- Отбасы мүшелері ұрыспаса

- Барлығының дені сау, бір-бірін сыйлаңдар

- Барлығы бірге болғанда

- достық пен келісімде өмір сүру

-Бір-біріңді түсініңдер

- Барлығы бақытты

4. Сіздің болашақ отбасыңыздың сіз өскен отбасына ұқсас болғанын қалайсыз ба?

-Жігіттердің 86%-ы оң жауап берді

Балалардың 16%-ы отбасындағы өздерін қатты толғандыратын мәселелерге назар аударған.

Қорытынды: Ата-ана өз отбасына деструктивті күштерді жібермеу үшін өзін, эмоциясын, сөзі мен ісін ұстай білуі керек, балалардың барлығын байқайтынын, өзі тәрбиеленген отбасының мінез-құлқын, өмір сүру стилін қайталап, үйренетінін есте ұстаған жөн.

жарқын әсерлер, балалық шағында алған дұрыс көзқарастар өмір бойына із қалдырады және сауыт сияқты жанды барлық жаман әсерлерден сақтайды. Екінші жағынан, қиын әсерлер де санада қалады. Ал мұның барлығы білім беруде ескерілуі керек.

Экранға назар аудару

Бейнені көру

• : Отбасының салауатты өмір салты – бала денсаулығының кепілі.
  • Отбасы - әрқайсымыз үшін өмірдегі ең маңызды нәрсе. Отбасы – біз жақсы көретін, үлгі алатын, қамқорлық жасайтын, жақсылық пен бақыт тілейміз, жақын және қымбат адамдар. Махаббатты, жауапкершілікті, қамқорлық пен сыйластықты отбасында үйренеміз.

--- Отбасы қалай құрылды?

Ертеде жер бетінде үлкен, талантты, күшті адамдар өмір сүрген деген ежелгі аңыз бар. Олар бақытты өмір сүрді. Кейбір зұлым рух оларға қызғанышпен қарап, әрқайсысын екіге бөлді. Бір жарымын әйел, екіншісін еркек қылған. Содан бері байланысы үзілген адамдар дүниені кезіп, жан жарын іздеп жүр. Егер олар тапса, өте күшті сезім пайда болады - МАХАББАТ, отбасы құрылады, отбасында балалар пайда болады.

Әр адам бүкіл өмірін өз отбасында өткізеді. Алдымен ата-анасымен, сосын өз үйінде, содан кейін, мүмкін, балаларының отбасында.

Уақыт өте келе отбасының құрамы өзгереді, міндеттер мен алаңдаушылықтар өзгереді.

• Дүниеде отбасынан асқан көне тәрбие жоқ шығар. Ол мемлекеттің өзінен бұрын келді. Ғасырлар бойы отбасы, әрине, өзгерді, бірақ мемлекеттен әлдеқайда аз.Отбасы институты неге соншалықты табанды? Мүмкін, отбасы өмірдің өзі сияқты табиғи болғандықтан.

Көптеген адамдар үшін отбасы әлі де үлкен құндылық болып табылады.

--- Қай мемлекетте болмасын, жанұя адамның қолынан келетін ең маңызды нәрсе саналған.

«Мемлекет – үлкен отбасы, ал отбасы – шағын мемлекет, ол махаббатқа негізделген».

Кез келген мемлекеттің тарихы көптеген отбасылық тарихтардан тұрады. Халқымыздың ежелден келе жатқан құндылықтарына негізделген тұрақты және берік отбасынсыз мемлекеттің тұрақтылығы мүмкін емес.

Сондықтан қазақ отбасын жаңғырту, оның әлеуеті мен әлеуеті мен құндылықтарын қоғамның негізі ретінде нығайту, отбасылық тәрбиенің құндылықтарын, дәстүрлері мен тәжірибесін қалпына келтіру ү

Жаңартылған күні: 17.05.2023 17:12
Құрылған күні: 17.05.2023 17:12